جهت در یافت مشاوره رایگان | با ما تماس بگیرید : 09187654321

زمینه فعالیت

پله برقی

پله برقی،عبارتست از راه پله متحرکی که برای حمل و نقل مسافر به بالا و پائین در یک فاصله عمودی کوتاه بکار می رود. پله  برقی در سراسر دنیا و در مکانهائی که استفاده از آسانسور ممکن نیست،

نصب و مورد استفاده قرار می گیرد. موارد استفاده اصلی این دستگاه در مراکز خرید، فرودگاه ها و مراکز حمل و نقل، مراکز تجاری، هتلها و ساختمانهای عمومی است. مزایای پله برقی بسیار زیاد است. پله برقی ها ظرفیت بالائی برای جابجائی افراد دارند و قابل نصب در همان فضای فیزیکی راه پله هستند. پله برقی ها هیچ زمان انتظاری ندارند مگر در ترافیکهای بسیار سنگین جمعیتی. همچنین از آنها می توان برای هدایت مردم به خروجی های اصلی  یا مکانهای خاص مورد نظر کارفرما استفاده کرد. انواع سرپوشیده آنها برای استفاده در فضای باز نیز در دسترس می باشد. تعداد پله برقی های نصب شده در ایالات متحده بیش از 30.000 دستگاه تخمین زده می شود که قادرند سالانه 90 میلیارد مسافر را جابجا نمایند. پله برقی و هم خانواده آن یعنی پیاده رو برقی نیروی محرک خود را  با استفاده از موتورهای جریان متناوبی که سرعت ثابتی را ایجاد می کنند تامین می نمایند. این سرعت عموما بین 0.3 تا 0.6 متر بر ثانیه است. بیشینه زاویه نصب پله برقی برای ارتفاع 18 متر برابر 30 درجه نسبت به افق می باشد. اختراع پله برقی به شکل قابل استفاده برای عموم را به یکی از کارمندان شرکت آسانسور اوتیس بنام چارلز دی سیبرگ نسبت می دهند. مخلوق او، در نمایشگاه سال 1900 پاریس ارائه شد که موفق به کسب جایزه اول گردید. سیبرگ، کلمه پله برقی را از ترکیب دو واژه ESCALA  که در لاتین به معنای پله ها می باشد و ELEVATOR که به معنای آسانسور است ابداع نمود. در 1910 سیبرگ حق ثبت اختراع خود را به شرکت آسانسور اوتیس واگذار نمود. علیرغم پیشرفتهای بسیاری که در زمینه تکمیل این اختراع از بدو تولد تا کنون صورت گرفته، اما طراحی اولیه سیبرگ، هنوز هم اساس ساخت پله برقی است. این ماشین تشکیل شده از دو پلتفرم بالا و پائین که توسط یک خرپای فلزی بهم متصل هستند. خرپا شامل دو چرخ محرک  است که یکسری پله تاشو را  بصورت یک حلقه پیوسته به حرکت در می آورند. خرپا همچنین مجهز به حفاظ و  دو نوار دستگیره است که با سرعتی هماهنگ با سرعت حرکت پله ها حرکت می کنند.

 

آسانسور هیدرولیکی

آسانسور هیدرولیکی

امروزه استفاده از آسانسور های هیدرولیکی در کشورهای پیشرفته جهان گسترش روزافزونی یافته است و طبق آمار منتشر شده در سال 2002 تا 2003 Elavaor World Source  در کشورهای ژاپن، آمریکا، سوئد، ایتالیا، کانادا، و آلمان سهم انواع آسانسور هیدرولیکی نسبت به آسانسور کششی چندین برابر است.

مزایای آسانسورهای هیدرولیکی نسبت به آسانسورهای کششی:

1- افزایش ایمنی سیستم و کاهش خطر سقوط کابین به دلیل استفاده از جک
2- برخورداری از حرکت یک نواخت و بدون صدا
3- توقف ملایم تر و همتراز تر شدن بهتر کابین در طبقات
4- حرکت رو به پایین کابین با کمک نیروی ثقل و موتور خاموش
5- طول عمر زیاد قطعات و استهلاک کم به دلیل کاهش قطعات متحرک
6- افزایش ایمنی برای نصب و سرویس بوسیله حذف و یا کاهش قطعات دوار
7- افزایش ایمنی و یشگیری از خطر برق گرفتگی بوسیله قرار دادن الکترو موتور غوطه ور در مخزن پاوریونیت
8- کاهش گرمای محیط موتورخانه از طریق خنک شدن الکتروموتور توسط روغن
9- امکان حذف گاورنر در سیستم جک مستقیم با استفاده از  PuptareValve برای فعال کردن سیستم ایمنی اضطراری
10- امکان تنظیم سرعیت تا 1 متر بر ثانیه بوسیله شیر کنترل هیدرولیکی که به مراتب کم هزینه تر و ایمن تر از آسانسورهای کششی VVVF است.
11- امکان افزایش فضای کابین به علت حذف وزنه تعادل
12- کاهش هزینه سازه چاه آسانسور
13- کاهش بار اضافی در راس سازه از طریق استقرار موتورخانه در پایین ترین طبقه چاه آسانسور با فواصل مختلف حتی به صورت Roomless.
14- امکان بهره گیری از فضاهای بدون استفاده با کمترین محدودیت ممکن.
15- اعمال بارهای مربوط به اسانسور به کف چاه و اجتناب از تحمیل بارهای اضافی به ساختمان
16- دسترسی اسان سرویس کار به موتور خانه در مواقع اضطراری
17- کاهش هزینه نگهداری و تعمیر قطعات
18- افزایش ضریب ایمنی در برابر خطرات اتش سوزی و زلزله به علت سهولت دسترسی به موتورخانه در پایین و امکان خروج اضطراری از کابین

 

انواع سیستم هیدرولیکی ( تکنیک های نصب)
اصلی ترین بخش سیستم های هیدرولیکی، جک هیدرولیک است که از بخش های متعددی تشکیل شده و اجزای اصلی آن عبارتند از سیلندر و پیستون که با سطوح دقیق و سنگ خورده داخل و خارج لوله بوده که بر اساس مشخصات فنی F,H,7,8 بهترین بازدهی کیفی را ارائه می دهند و از معروف ترین شرکت های معتبر اروپای غربی تدارک می شوند.
1- مستقیم ( Direct Act):
ساده ترین روش نصب آسانسورهای هیدرولیکی، روش مستقیم است. در این روش، جک هیدرولیکی مستقیماً به زیر شاسی متصل می شود که نیاز به حفر چاه آسانسور دارد و در سیستم مستقیم بغل (Direct Side) به زیر یا بالای کارسیلنگ وصل می گردد. هر دو طریق مجهز به سیستم شیر اطمینان و مطابق با نرم بین المللی EN81-2 هستند. در روش مستقیم ( DirectAct) امکان نصب سیستم با ظرفیت های گوناگون و به صورت تک مرحله ای (single Stage Jack) و تلسکوپی (Multi Stage jack)  وجود دارد.
2-  غیرمستقیم ( Indirect):
گاهی اوقات با توجه به شرایط مکان نصب، از روش غیر مستقیم استفاده می شود. بدین ترتیب که جک هیدرولیکی، کابین را بوسیله سیم بکسل جابجا می کند و عملکرد سیستم به صورت 1 به 2 است. از انجا که کابین به سیم بکسل متصل است لذا به منظور ایمنی بیشتر بایستی از سیستم پاراشوت (Safety Gear) بر اساس نرم بین الملل EN81-2استفاده کرد.

آسانسور کششی

آسانسور

شرکت مهندسی رهوار آسانسور با بیش از یک دهه فعالت در زمینه نصب و راه اندازی آسانسور آماده همکاری با کارفایان عزیز می باشد.

توضیحی مختصر در مورد آسانسور:

دستگاهي‌ است‌ دائمي‌ كه‌ براي‌ جابجايي‌ اشخاص‌ يا كالا، بين‌ طبقات‌ ساختمان‌ بوده‌ و در طبقات‌ مشخصي‌ عمل‌ مي‌نمايد. داراي‌ كابيني‌ است‌ كه‌ ساختار، ابعاد و تجهيزات‌ آن‌ به‌ اشخاص‌ بسهولت‌ اجازة‌ استفاده‌ مي‌دهد وميان‌ ريل هاي‌ منصوب عمودي‌ با حداكثر انحراف ‌15 درجه‌ حركت‌ مي‌كند .

تاریخچه آسانسور

صنعت آسانسور در جهان از زمانیکه با نیروی برق کار میکند قدمتی یکصدو پنجاه ساله دارد . هرچند عمر بالابرها در جهان به بیشتر از ده هزار سال می رسد و اولین چرخ چاه ، خوداز اولین بالابرها بوده است.

مهمترین و معروفترین شرکتهای تولید آسانسور در جهان اوتیس otis(آمریکا 1853 . م ) و شیندلر (سوئیس 1874 . م ) می باشند .

اولین آسانسور جهان که دارای ترمز ایمنی و اتوماتیک بود توسط الیثا اوتیس در سال 1853 میلادی در آمریکا ساخته شد و پس از آن شرکت آسانسور سازی شیندلر در سال 1874 میلادی در سوئیس تأسیس شد .

تاریخچه آسانسور در ایران

صنعت آسانسور در ایران قدمتی هشتاد ساله  دارد . اولین آسانسورها در ایران در زمان پهلوی اول (1312) ساخته شده اند .

بسیاری از آنها توسط کارشناسان خارجی و به کمک نسل اول متخصصین صنعت آسانسور ایران نصب و راه اندازی شده است . در سال 1350 اولین کارخانه آسانسور سازی ایران به نام ایران شیندلر در شهر صنعتی البرز قزوین و تحت لیسانس شرکت سوئیس شیندلر راه اندازی شد .

در ایران نخستین آسانسور الکتریکی توسط مهندس هوشنگ خانشقاقی در ساختمان ده طبقه واقع در خیابان جمهوری (شرق میدان مخبرالدوله ) در سال 1329 نصب و راه اندازی شد. وی متولد 1299 درتهران­ وفارغ­ التحصیل دانشکده فنی تهران دررشته راه وساختمان بود.مهندس هوشنگ خانشقاقی را می توان طراح و سازنده اولین آسانسور در ایران نامید .

انواع آسانسور با توجه به نوع سیتم محرک آن عبارتند از:

– موتور گیربکس(کششی) (Geared Traction Drive)

– موتور بدون گیربکس (Gearless Traction Drive)

 MRL –  بدون موتورخانه (Machine Room Less)

– هیدرولیکی ( جک مستقیم و جک غیر مستقیم )

– آسانسور رونیچی

موتور گیربکس (Geared Traction Drive)

گیربکس ماشینی است که برای انتقال توان مکانیکی از یک منبع تولید توان به یک  مصرف کننده و همچنین برآورد ساختن گشتاور و سرعت دورانی مورد نیاز مصرف کننده به کار می رود.

گیربکس درواقع یک واسطه بین منبع توان و مصرف کننده توان می باشد که بین منبع توان و مصرف کننده توان یک انعطاف پذیری برقرار می کند.

انواع موتور های گیربکسی به چند بخش تشکیل میشود

– موتور AC  یک سرعته

– موتور AC دو سرعته

– موتور ACبا ولتاژ متغیر و فرکانس متغیر

موتور DC ولتاژ متغیر

موتور گیربکس با نیروی محرکه به چهار بخش زیر تشکیل می شود.

– موتور الکتریکی

– گیربکس

– فلکه گیربکس

– ترمز الکتریکی

بطور کلی وظیفه گیربکس، تبدیل سرعت بالا و قدرت کم موتور به سرعت کم و قدرت بالا می باشد که به وسیله ی شفت خروجی به فلکه گیربکس انتقال می یابد.

موتور های بدون گیربکس Gearless Traction Drives

این نوع از آسانسورها فاقد گیربکس می باشند و این مسئله باعث می شود لرزش کابین هنگام حرکت به حداقل برسد و حداقل %50 در مصرف انرژی الکتریکی صرفه جویی نماید.

جدول مقایسه موتورهای گیرلس نسبت به نوع  گیربکس دار و فاقد گیربکس(گیرلس)

ردیف

موتور گیرلس (GEARLESS)

موتور گیربکس دار (GEARED)

1

راندمان حدود %98 می باشد

راندمان حدود %50 می باشد.

2

احتیاج به روغن کاری ندارد

احتیاج به روغن کاری دارد.

3

موتور داغ نمیکند، بنابراین می توان اطمینان داشت آسانسور حتی در شرایط ترافیکی خیلی زیاد جهت خنک شدن موتور متوقف نمی شود.

موتور داغ میکند، در صورت استفاده بیش از حد سنسور حرارتی داخل موتور عمل کرده آسانسور را از حرکت باز می دارد.

4

دور موتور گیرلس حدود 150 دور در دقیقه می باشد، بنابراین صدای کمتری تولید می کند.

دور تند موتور در موتور گیربکس حدود 1500 دور در دقیقه می باشد، بنابراین صدای بیشتری تولید می کند.

5

جریان استارت موتور %50 بیش از جریان نامی است.

جریان استارت موتور بیش از 4 برابر جریان نامی است.

6

با توجه به ابعاد کوچک موتور گیرلس می توان آسانسور را حتی به شکل بدون موتور خانه نصب  MRL نمود.

به علت ابعاد حجیم موتور می بایست در قسمت بالای چاه آسانسور اتاقی به عنوان موتور خانه پیش بینی نمود.

7

موتور گیرلس نسبت به موتور گیربکس سبک تر است.

موتور گیربکس نسبت به موتور گیرلس، وزن آن سنگین تر است.

8

احتیاج به فلایویل ندارد.

احتیاج به فلایویل دارد.

9

گیربکس وجود ندارد

گیربکس وجود دارد.

MRL  بدون موتورخانه (Machine Room Less)

تکنولوژی جدید، آسانسورهای بدون موتورخانه MRL

با شروع دهه 90 میلادی، طراحی  آسانسور با حضور پدیده ای به نام موتور های سنکرون با اهن ربای دائم (PMSM) که با یک تکنولوژِی راه انداز و تغذیه کننده به نام درایو (DRIVE) مجهز شده بودند، به یکباره دچار انقلاب تکنولوژی شد. این درایور ها که با ولتاژ و فرکانس متغیر کار می کنند و به اختصار به نام VVVFخوانده می شوند. به همراه اصل بدون گیربکس شدن موتور ها فواید تکنولوژی را برای کار آسانسور به ارمغان آورده اند.

از جمله منجر به کوچک تر شدن سایز، وزن، اولاً  گرمای حاصل از فرآیند های الکتریکی و مکانیکی که اجباراٌ تلف شده و باعث کاهش راندمان انرژیک می شوند و …. میباشد و در ثانی دیگری نیازی به ایجاد یک فضای اضافه به عنوان موتور خانه در بالای چاه آسانسور و یا در محل های دیگر نمی باشد.

در چنین حالتی می توان بجای قرر دادن موتور در یک فضای جداگانه، آنرا در داخل فضای چاه جاسازی کرد و این ایده انقلابی منجر به تولد پدیده آسانسور های بدون موتورخانه(Machine Room Less) گردید که به اختصار MRLخوانده می شود.

این تکنولوژی جدید منجر به ایجاد یک سری فواید و نتایج مثبت تکنولوژیکی گردید که حتی این فواید در مقوله های زیست محیطی ( به دلیل استفاده از انرژی کمتر الکتریکی و فسیلی) نیز خود را نشان دادند.

در حال حاضر چندین سال است که تکنولوژی MRL جهت تولیدات استاندارد برای آسانسور های با طبقات و سرعت کم و متوسط (Low-Mid Rise) در اروپا و آسیا، در کنار آسانسورهای هیدرولیک کاربرد وسیعی دارد.

در آمریکا تکنوژی MRLبا کمی تعلل پذیرفته شده علت آن هم این بود که انستیتوی ساختمان قاره ای آمریکا از پذیرفتن کدهای ساخت این آسانسور در ابتدا خودداری نمود.

در سال 1998 کدهای ساختمانی و ایمنی جهت MRLدر آمریکا شروع به ایجاد و طراحی نمودند. هفت سال بعد انجمن مهندسین مکانیک آمریکا (ASME)بیانیه رسمی را به نام کد (A17.1) که مربوط  به مقوله ایمنی در MRLبود را ارائه داد. که با نام کامل s-2005  خوانده می شود و کلیه الزامات ایمنی در MRLرا شامل می شود.

همچنین در سال 2007 نیز ASMEمبادرت به ارتقاء آئین نامه اولیه تحت عنوان CSAB44 نمود که شامل کشور کانادا نیز می شود.

جدول فواید و اشکالات آسانسور نوع MRL

اشکالات

فواید

بر مبنای کد ASMEدر زمینه ایمنی مورد توافق کلی

صرفه جویی در فضای فیزیکی

ابعاد نصب موتور بر حسب کارخانه سازنده متغیر می باشد ( معین نیست)

عدم نیاز به موتورخانه

ابعاد داخلی کابین بر مبنای محدودیت وزنی کابین تعیین می شود.

کاهش وزن و ابعاد موتور

در آمریکا این فرآیند جدید است .

طراحی محل قرارگیری تابلوی  فرمان بطور منعطف

بر حسب کارخانه سازنده روش نصب فرق می کند

کاهش مصرف انرژی

حذف استفاده از روغن

حذف نیاز به واسطه مدیریت پروژه